Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upały, jaka maksymalna temperatura w pracy. Jakie obowiązki mają pracodawcy, z jakich praw mogą korzystać pracownicy

Upał, a szczególnie wysoka temperatura w pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków
Upał, a szczególnie wysoka temperatura w pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków
Shutterstock
Występujące w okresie letnim upały - wysokie temperatury - obniżają komfort pracy oraz zwiększają ryzyko chorób i wypadków. Pracodawcy powinni więc zadbać o bezpieczeństwo termiczne wszystkich podwładnych, do czego obliguje ich zarówno kodeks pracy, jak również przepisy BHP. 

Praca przy wysokich temperaturach: kiedy powinien być skrócony czas pracy

Jak wyjaśnia Leszek Zalewski, Dyrektor ds. Innowacji Sodexo Polska, podstawowym obowiązkiem podczas upałów jest zapewnienie zatrudnionym dostępu do wody pitnej.
Przysługuje on podczas prac na otwartej przestrzeni przy temperaturze wyższej niż 25°C oraz w pomieszczeniach zamkniętych o temperaturze powyżej 28°C.

– Wypłacenie ekwiwalentu za brak napojów nie jest możliwe, a niespełnienie obowiązków w tym zakresie wiąże się z karą w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł – ostrzega Leszek Zalewski.
Ekspert przypomina też, że w razie trudnych warunków termicznym pracownicy mają także prawo otrzymywać bezpłatne i adekwatne do zaistniałych warunków posiłki.
– O nawodnieniu i stosownej diecie warto przypominać również zatrudnionym, którzy często ignorują tę kwestię – mówi Leszek Zalewski.

Upał i klimatyzacja w pomieszczeniach: czy obowiązkowa

Jak wyjaśnia ekspert, polskie prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku montowania systemów klimatyzacji.
Firmy decydujące się to rozwiązanie powinny jednak pamiętać o ich serwisie przynajmniej raz na pół roku, a także o bieżącym utrzymaniu urządzeń w czystości. Regularna konserwacja pozwoli uniknąć awarii, a także dostosować rozwiązania do ewentualnych zmian w regulacjach prawnych.
Należy pamiętać także, że zgodnie z obowiązującymi przepisami temperatura w miejscu pracy nie powinna być niższa niż 18°C. Jest to szczególnie istotne w biurach, gdzie pracownicy najczęściej samodzielnie regulują klimatyzatory.

– Ryzyko skrajnych odczytów może być jednak zniwelowane dzięki odpowiedniemu zarządzaniu aparaturą. Użytkownik może bowiem regulować urządzenie jedynie w zakresie +/- 3°C od wartości ustalonej przez operatora budynku – wyjaśnia ekspert.
– Ponadto, bezpieczna różnica temperatur podczas zmiany otoczenia to ok. 5°C, a większe wahania mogą skutkować szokiem termicznym. Warto o tym pamiętać wychodząc z klimatyzowanego biura bądź auta – dodaje Leszek Zalewski.

Upał i prawa pracownika: co ze skróceniem czasu pracy

Innymi działaniami, które pracodawca może podjąć w czasie upałów jest skrócenie czasu pracy, wprowadzenie dodatkowych przerw i wysłanie pracowników na pracę zdalną. Takie rozwiązania nie wiążą się jednak z obniżeniem wynagrodzenia.
– Warto podkreślić także, że zatrudnieni powinni reagować na brak bezpieczeństwa w miejscu pracy, także tego wynikającego z upałów. Artykuł 210 §1 kodeksu pracy jasno wskazuje, że pracownik może zaprzestać wykonywania obowiązków, jeśli warunki pracy nie spełniają przepisów bezpieczeństwa i higieny oraz zagrażają jego zdrowiu lub życiu – wyjaśnia Leszek Zalewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec warto przypomnieć, że podstawą wszelkich działań prewencyjnych i wspierających bezpieczeństwo jest edukacja. Umiejętność rozpoznania objawów udaru, dbanie o nawyki związane z odpowiednią dietą i nawodnieniem, a także kompetencje z zakresu pierwszej pomocy to przykłady absolutnych podstaw, które warto i należy regularnie przypominać.
Brak wiedzy i nierespektowanie przepisów BHP może bowiem w najlepszym wypadku skończyć się karą finansową, a w najgorszym ludzką tragedią – ostrzega Leszek Zalewski z Sodexo Polska.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Praca
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie 35 dni urlopu wypoczynkowego, ale prawie połowa pracowników teraz nie wykorzystuje nawet 26 dni

Ledwie co trzeci pracownik w Polsce nie pracuje po godzinach, a w tym w dni wolne. Niemal połowa nie wykorzystuje w pełni swoich urlopów wypoczynkowych. A jednak niemal wszyscy są za tym, by urlop wypoczynkowy został wydłużony o kolejne dziewięć dni.

Upały, jaka maksymalna temperatura w pracy. Jakie obowiązki mają pracodawcy, z jakich praw mogą korzystać pracownicy

Występujące w okresie letnim upały - wysokie temperatury - obniżają komfort pracy oraz zwiększają ryzyko chorób i wypadków. Pracodawcy powinni więc zadbać o bezpieczeństwo termiczne wszystkich podwładnych, do czego obliguje ich zarówno kodeks pracy, jak również przepisy BHP. 

Nadmierne obciążenie fizyczne i hałas – to na nie najczęściej skarżą się pracownicy. Fakty potwierdzają, że to warunki zagrażające zdrowiu

Ponad pół miliona Polaków pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu, co potwierdzają najnowsze wyniki opublikowane przez Główny urząd Statystyczny. Najczęstszy problem dla nich stanowi środowisko pracy, które nie jest szkodliwe jedynie dla co trzeciej osoby z tej grupy. Najwięcej stanowisk narażonych na ryzyko odnotowano w województwie śląskim.

Zwolnienia grupowe w Polsce to efekt gwałtownego wzrostu kosztów pracy, swój udział w tym mają lewe zwolnienia lekarskie

Z pozoru zestawianie ze sobą wycofywania się z Polski i zwolnień grupowych w wielkich renomowanych firmach z falą lewych zwolnień lekarskich może wydawać się absurdalne. To rosnące koszty pracy, zwłaszcza płace i ceny energii są główną przyczyną. Niemniej koszt absencji pracowniczych może finalnie wpływać na takie niekorzystne dla rynku pracy decyzje.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.